Sesja ślubna w plenerze

 

Na portalach społecznościowych znaleźć można mnóstwo osób, które świadczą usługi fotograficzne na uroczystościach i w plenerze. Wybór odpowiedniego miejsca do zdjęć w plenarze ma ogromne znaczenie, gdyż tak naprwdę od lokalizacji i oczywiście warunków atmosferycznych zależy efekt końcowy sesji. Najlepiej jest polegać na osobach sprawdzonych przez znajomych. Żeby łatwiej się zdecydować na konkretną osobę warto zastanowić się nad oczekiwanym efektem i zapytać potencjalnego fotografa o kilka kwestii.

Najlepiej nie decydować się pochopnie na jakieś nazwisko. Dobrze jest przygotować listę aspektów, które są istotne dla Pary Młodej podczas ślubu, a następnie spotkać się z kandydatami i po wstępnej weryfikacji – czy osoba odpowiada charakterem, zadać kilka ważnych pytań.

 1. Sprawdzić najlepsze prace

Wizyta u fotografa przede wszystkim powinna rozpocząć się od poznania jego portfolio. Dobrze, jeśli możemy je wcześniej obejrzeć w internecie, jak w tym przypadku bluediamond-hotel.pl, co znacznie zaoszczędzi nas cenny czas. Trzeba przejrzeć je samemu, a następnie już w trakcie wizyty poprosić samego autora o wybór i prezentację zdjęć, najbardziej jego zdaniem dobrych. To pokaże jego gust i koncepcję na ślubne zdjęcia. Należy również zwrócić uwagę, czy wykonane sesje różnią się od siebie pod względem zarówno otoczenia i krajobrazu, jak również klimatem i nietypowością.

 1. Staż w branży

Doświadczenie ma spore znaczenie w tej branży. Fotografowania w kościele lub na weselu trzeba się nauczyć. Nie oznacza to oczywiście, że nie można wybierać osób początkujących, które są zwykle tańsze, ale w przypadku pewności i jakości, bezpieczniej jest wybrać osobę, która działa w branży od dłuższego czasu i jest rozchwytywana przez innych.

 1. Zapytać o styl fotografowania

Ważna jest wiedza o tym, jak fotograf widzi swój sposób na zdjęcia ślubne. W trakcie rozmowy warto zwrócić uwagę: czy fachowiec mówi tylko o sobie, czy może stawia na współpracę z młodą parą. W drugim przypadku oznacza, to że jest otwarty na pomysły i będzie starał się wziąć jej zdanie pod uwagę, a nie tworzyć zdjęcia pod schematy. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze danego fatografa, zapytajmy go również o najbardziej nietypowe miejsca, w których wykonywał sesje, może to zainspiruje nas, w momencie kiedy nie podjeliśmy jeszcze decyzji odnośnie pleneru, resturacji czy hotelu dla gości. Tutaj niewątpliwie godne polecania miejsca to Hotel Qubus, Hotel Apis, Hotel Niepołomice, Hotel na Kopcu, Hotel Kazimierz czy też Browar Lubicz. Oprócz wspaniałej, wykwintnej kuchni, miejsca te dysponują sprawdzoną bazę noclegową, co niewątpliwie będzie atutem dla przyjezdnych uczestników imprezy.

 1. Sprawdzić sprzęt i program do obróbki

Dobry fotograf musi mieć dobrej jakości sprzęt. Na weselach tylko aparaty lustrzanki, ale warto zapytać się na jakich programach pracuje fotograf oraz jakie zmiany wprowadza w zdjęciach. Czy będzie to tylko nasycenie i wygląd musi pozostać naturalny, czy może fotograf będzie mocno retuszował zdjęcia. Niezależnie od tego, jakie są preferencje pary, warto upewnić się, czy współgrają z propozycjami fotografa. Bowiem zupełnie inaczej będą się prezentować zdjęcia w hotelu czy restauracji, czyli w obiekcie zamkniętym, a zupełnie innaczej będą wyglądąć zdjęcia na łonie natury.

 1. Koszt i zawartość usługi

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście cena. Ostateczna cena usługi jest zwykle podana na stronie internetowej, ale warto dokładnie, punkt po punkcie omówić, co jest w nią wliczone. Trzeba konkretnie określić swoje wymagania i zmodyfikować standardową ofertę, tak aby udało się zapłacić mniej.

 1. Zdanie fotografa o miejscach na plener

Sesja ślubna ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto poruszyć jej temat na samym początku. Pytanie o propozycję pleneru jest bardzo ważne, bo obrazuje, czy fotograf zna okolicę i potrafi zaproponować kilka miejsc. Pozwoli to sprawdzić czy fotograf myśli kreatywnie, proponując niebanalne miejsca, czy raczej powtarza dawno wykorzystane pomysły. Ostanio bardzo popularne stały się sesje, które podkreślają zainteresowania pary młodej. Mogą to być takie miejsca jak:

 • Sesja na wodzie
 • Sesja na boisku
 • Sesja na motorze
 • Sesja umiejscowiona w starym budynku czy fabryce
 • Sesja w wesołym miasteczku
 • Sesja na stadionie sportowym
 • Sesja na dworcu kolejowym
 1. Pomysł na sesję

Ważny jest pomysł na sesję ślubną. Jaki pomysł poda fotograf. To kolejne potwierdzenie jego kreatywności, co ma spore znaczenie przy wyborze fotografa. Może nawet dyskusja rozwinie się w planowanie sesji, a odpowiedź fotografa bardzo nas zainspiruje. Popularnym miesjcem dla mieszkańców Krakowa jest Ogród Botaniczny, Wawel, Zamek w Paskowej Skale czy też Ogrodzieniec.

 1. Termin realizacji zamówienia

Niektórzy fotografowie oddają zdjęcia w dwa tygodnie po ślubie, inni każą na nie czekać paręnaście tygodni. Jeśli ślub jest w trakcie weselnego sezonu na zdjęcia trzeba będzie sporo poczekać, bo fotografowie mają wtedy dużo zleceń. I co ważne na dobrej jakości zdjęcia, warto poczekać.

 1. Umowa o niewykonaniu zlecenia i zadatku

Co jeśli fotograf nie wykona usługi, albo efekt jego pracy jest bardzo słaby. Potrzebny jest punkt mówiący o karze umownej, czy innych sposobach na wyciągnięcie konsekwencji.